The acceleration due to gravity on the Moon is about one-sixth of that on the Ea
ID: 1370882 • Letter: T
Question
The acceleration due to gravity on the Moon is about one-sixth of that on the Earth.
For a projectile with an initial velocity of 21.5 m/s upward, what would be the maximum height of flight on the Moon?
For a projectile with an initial velocity of 21.5 m/s upward, what would be the total time of flight on the Moon?
For a projectile with an initial velocity of 21.5 m/s upward, what would be the maximum height of flight on the Earth?
For a projectile with an initial velocity of 21.5 m/s upward, what would be the total time of flight and on the Earth?
Explanation / Answer
accelaration due to gravity on moon g'= g/6 = 9.81/6 = 1.635 m/s^2
A) u = 21.5 m/s
Hmax = u^2/(2*g') = 21.5*21.5/(2*1.635) = 141.4 m
B) T = 2*u/g' = 2*21.5/1.635 = 26.3 S
C) Hmax= u^2/(2*g) = 21.5*21.5/(2*9.81) = 23.56 m
D) T = 2*u/g = 2*21.5/9.81 = 4.38 S
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.