Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two manned satellites approaching one another at a relative speed of 0.400 m/s i

ID: 1371013 • Letter: T

Question

Two manned satellites approaching one another at a relative speed of 0.400 m/s intend to dock. The first has a mass of 3.50 103 kg, and the second a mass of 7.50 103 kg. If the two satellites collide elastically rather than dock, what is their final relative velocity? Adopt the reference frame in which the second satellite is initially at rest and assume that the positive direction is directed from the second satellite towards the first satellite.

I need help with the above question. The answer I have is 0.14545 and it's incorrect. If someone could please show me how to solve, I don't believe I'm using the correct formula.

Explanation / Answer

Let

m1 = 3500 kg

m2 = 7500 kg


u1 = 0.4 m/s

u2 = 0


after the collision velcoity of m1,

v1 = (m1-m2)*u1/(m1+m2)

= (3500 - 7500)*0.4/(3500 + 7500)

= -0.14545 m/s

after the collision velcoity of m2,

v2 = 2*m1*u1/(m1+m2)

= 2*3500*0.4/(3500+7500)

= 0.25454 m/s

final relative velocity

V_relative = v2 - v1

= 0.25454 - (-0.14545)

= 0.4 m/s <<<<<<------------Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote