The radius of a park merry-go-round is 1.7 m. To start it rotating, you wrap a r
ID: 1371092 • Letter: T
Question
The radius of a park merry-go-round is 1.7 m. To start it rotating, you wrap a rope around it and pull with a force of 260 N for 19 s. During this time, the merry-go-round makes one complete rotation.
(a) Find the angular acceleration of the merry-go-round. Incorrect: Your answer is incorrect. rad/s2
(b) What is the magnitude of the torque exerted by the rope on the merry-go-round? Incorrect: Your answer is incorrect. N·m
(c) What is the moment of inertia of the merry-go-round? Incorrect: Your answer is incorrect. kg·m2
Explanation / Answer
radius r=1.7 m
force F=260 N
tme t=19 sec
for one complete roatation,
angular displacement, theta=2pi rad
w=2pi*1.7/19
w=0.56 rad/sec
a)
let,
angular acceleration is alpa
theta=1/2*alpa*t^2
2pi=1/2*alpa*19^2
alpa=0.035 rad/sec^2
b)
torque =r*F
=1.7*260
= 442 N.m
c)
let
moment of inertia is I
then,
torque =I*alpa
442=I*(0.035)^2
===> I=3.61*10^5 kg.m^2
moment of inertia I=3.61*10^5 kg.m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.