Blocks A (mass 8.00 kg ) and B (mass 12.00 kg , to the right of A) move on a fri
ID: 1371211 • Letter: B
Question
Blocks A (mass 8.00 kg ) and B (mass 12.00 kg , to the right of A) move on a frictionless, horizontal surface. Initially, block B is moving to the left at 0.500 m/s and block A is moving to the right at 2.00 m/s. The blocks are equipped with ideal spring bumpers. The collision is headon, so all motion before and after it is along a straight line. Let +x be the direction of the initial motion of A
Find the maximum energy stored in the spring bumpers.
Find the velocity of block A when the energy stored in the spring bumpers is maximum.
Find the velocity of block B when the energy stored in the spring bumpers is maximum.
Find the velocity of block A after the blocks have moved apart.
Find the velocity of block B after the blocks have moved apart.
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
m1 (A) = 8 kg m2 (B) = 12 kg
speeds before collision
u1 = 2 m/s u2 = -5 m/s
speeds after collision
v1 (A) = ? v2 (B) = ?
1)
Umax = 0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2
Umax = (0.5*8*2^2)+(0.5*12*0.5^2) = 17.5 J
(2)
vA = 0
(3)
vB = 0
(4)
initial momentum before collision
Pi = m1*u1 + m2*u2
after collision final momentum
Pf = m1*v1 + m2*v2
from moentum conservation
total momentum is conserved
Pf = Pi
m1*u1 + m2*u2 = m1*v1 + m2*v2
(8*2) - (12*0.5) = (8*v1) + (12*v2).....(1)
from energy conservation
total kinetic energy before collision = total kinetic energy after collision
KEi = 0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2
KEf = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2
KEi = KEf
0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2 = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2
(0.5*8*2^2)+(0.5*12*0.5^2) = 0.5*8*v1^2 + 0.5*12*v2^2 ........(2)
v1 = -1 m/s <---------------answer
v2 = +1.5 m/s <<---------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.