It takes the elevator in a skyscraper 4.1 S to reach its cruising speed of 12 m/
ID: 1371562 • Letter: I
Question
It takes the elevator in a skyscraper 4.1 S to reach its cruising speed of 12 m/s . A 70kg passenger gets aboard on the ground floor. Part A What is the passengers weight before the elevator starts moving? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. ? Part B What is the passenger?s weight while the elevator is speeding up? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. ? Part C What is the passenger?s weight after the elevator reaches its cruising speed? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
time=4.1 sec
mass=70 kg
speed=12 m/s
We know that the weight of the passengers is:
weight = 70 * g
= 70* 9,81
= 686.7 N
2)Assuming that the lift accelerations at a constant rate, the acceleration of the lift is:
a = (v - u) / t = (12- 0) / 4.1 = 12 / 4.1 = 2.92 m/s2
The upward force from the lift on the passenger is
F = ma
= 70* 2.92
= 204.87 N
This means that the effective weight of the passenger is
w = 686.7 + 204.87
= 891.57 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.