Calculate the angular momentum of a solid uniform with a radius of 0.105m and a
ID: 1371621 • Letter: C
Question
Calculate the angular momentum of a solid uniform with a radius of 0.105m and a mass of 14.0kg if it is rotating at 5.60rad/s about an axis through its center.b)calculate kinetic energy of a solid uniform sphere with a radius of 0.105 and a mass of 14.0kg if it is rotating at 5.06rad/sabot an axis through its center? Calculate the angular momentum of a solid uniform with a radius of 0.105m and a mass of 14.0kg if it is rotating at 5.60rad/s about an axis through its center.b)calculate kinetic energy of a solid uniform sphere with a radius of 0.105 and a mass of 14.0kg if it is rotating at 5.06rad/sabot an axis through its center?Explanation / Answer
Angular Momentum L = mvr = mrW^2
where m is mass
r is radius
W is angular speed = 5.6 rad/s
so
L = 14 * 0.105 * 5.6* 5.6
L = 46.1 Kgm^2/s
-------------------------------------
b. total kinetic energy KE = 0.5 IW^2
Here I is MOI of solid sphere = 2MR^2/5
I = 2* 14* 0105* 0.105/5
I = 61.74 Kgm^2
so
KE = 0.5 IW^2
KE = 0.5 * 61.74 * 5.06 * 5.06
KE = 790.38 Joules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.