An Illinois State football player of mass m =72 kg runs at a speed of vi = 10 m/
ID: 1371827 • Letter: A
Question
An Illinois State football player of mass m =72 kg runs at a speed of vi = 10 m/s toward our Panther defensive line. They collide head on head, and the running player is totally stopped.
1) With their helmets on, the players collide with each other through a time t =0.39 s. Find the magnitude of average force exerted on the player's head.
F=?
2) Suppose they were playing 100 years ago, when people didn't wear helmets. Their heads would have collided within t =0.019 s. Find the magnitude of the average force for this time. (Explain to yourself why the helmet is so important to the player.)
F= ?
Explanation / Answer
1.
The average force exerted on the player's head is,
Favg = dp/dt = m[v0 - v]/dt = 72 [10-0]/ 0.39 = 1846.15 N = 1.846e+3 N
2.
The average force exerted on the player's head is,
Favg = dp/dt = m[v0 - v]/dt = 72 [10-0]/ 0.019 = 37894.7 N = 3.79e+4 N
This force is very larger than the calculated value in part 1, so, the player must use helmet
to escape from risk.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.