Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1371889 • Letter: O
Question
Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo, New York; there is negligible friction between his feet and the ice. A friend throws Olaf a ball of mass 0.400 kg that is traveling horizontally at 10.6 m/s . Olaf's mass is 69.4 kg .(Figure 1)
If Olaf catches the ball, with what speed vf do Olaf and the ball move afterward?
If the ball hits Olaf and bounces off his chest horizontally at 7.60 m/s in the opposite direction, what is his speed vf after the collision?
Explanation / Answer
mass of the ball m1=0.4 kg
speed of he ball u1=10.6 m/se
olaf's mass m2=69.4 kg
a)
let vf be the speed of the ball and Olef after cathing the ball,
by using conservation of momentum.
m1*u1=(m1+m2)*vf
0.4*10.6=(0.4+69.4)*vf
===> vf=0.061 m/sec
or vf=6.1 cm/sec
b)
after collision,
the ball bounces off at v2=7.6 m/sec
by using conservation of momentum.
m1*u1=(m1+m2)*vf-m1*v2
0.4*10.6=(0.4+69.4)*vf-(0.4*7.6)
===> vf=0.1043 m/sec
or
vf=10.43 cm/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.