A solid sphere is released from the top of a ramp that is at a height h 1 = 2.30
ID: 1372914 • Letter: A
Question
A solid sphere is released from the top of a ramp that is at a height
h1 = 2.30 m.
It goes down the ramp, the bottom of which is at a height of
h2 = 1.77 m
above the floor. The edge of the ramp is a short horizontal section from which the ball leaves to land on the floor. The diameter of the ball is 0.14 m.
(a) Through what horizontal distance d does the ball travel before landing?
m
(b) How many revolutions does the ball make during its fall?
rev
Explanation / Answer
A solid sphere with a diameter d = 0.14 m
radius r = 0.07 m
vertical height h_1 = 2.3 m
ball leaves the bottom of the ramp is h_2 = 1.77 m
a ) ball travell before landing is
h_2 = 1/2 g t^2
1.77m = 1/2 * 9.8 t^2
t = 0.601 s
K = 1/2 mv^2 + 1/2 I?^2
I = 2/5 mr^2
= 1/2 m v^2 + 1/2 ( 2/5 ) mr^2 ?^2
= 1/2 mv^2 + 1/ 5 m v^2 ( r = v / ? )
= 7 /10 m v^2
Potential energy = kinetic energy
m g h = 7 /10 m v^2
9.8 * (2.3 - 1.77) m = 7 /10 * ( v^2 )
v = 2.724 m/s
distance d = v * t
= 2.724 m/s * 0.601 s
= 1.637 m
b ) ? = ? t
= v t / r
= d / r
= 1.637 m / 0.07 m
= 23.39 radians
= 23.39/2*pi rev
= 3.72 rev
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.