A transformer had 2000 turns on the primary and 400 turns on the secondary. The
ID: 1372995 • Letter: A
Question
A transformer had 2000 turns on the primary and 400 turns on the secondary. The voltage into the primary is 120V and the current out if the secondary is 2.8A. A. Find the current into the primary and the voltage at the secondary B. How much power is used at the secondary A transformer had 2000 turns on the primary and 400 turns on the secondary. The voltage into the primary is 120V and the current out if the secondary is 2.8A. A. Find the current into the primary and the voltage at the secondary B. How much power is used at the secondary A. Find the current into the primary and the voltage at the secondary B. How much power is used at the secondaryExplanation / Answer
A)
Number of turns of primary, Np = 2000
Number of turns of secondary, Ns = 400
Voltage into primary, Vp = 120 V
We know, Vp/Vs = Np/Ns
So, Vs = Vp*(Ns/Np) = 120*(400/2000) = 24 V <---------voltage at secondary
Current of secondary, Is = 2.8 A
Also, Is/Ip = Np/Ns
So, Ip = Is*(Ns/Np) = 2.8*(400/2000) = 0.56 A <---------current into primary
B)
Power used in secondary= Is*Vs = 2.8*24 = 67.2 W <-----------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.