A stone is suspended from the free end of a wire that is wrapped around the oute
ID: 1373115 • Letter: A
Question
A stone is suspended from the free end of a wire that is wrapped around the outer rim of a pulley, as shown in the figure (see the figure (Figure 1)). The pulley is a uniform disk with mass 11.5kg and radius 47.0Cm and turns on frictionless bearings. You measure that the stone travels a distance 12.5m during a time interval of 3.15s starting from rest. Part A Find the mass of the stone. Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s^2. kg Part B Find the tension in the wire. Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s^2. NExplanation / Answer
from the kinematic equation
y = y0 + u + 1/2 a t^2
12.5 m = 0+0 + 1/2 a (3.15 s)^2
a = 2.519 m/s^2
the relation between torque and tenstion si
torque = TR = I alpha
TR = ( MR^2/2) (a/r)
T = Ma/2 = 11.5 kg ( 2.519 m/s^2)/2 = 14.48 N
(a)
The net force on the stone is
Fnet = mg- T
mg - ma = T
m = T/ ( g-a) = 14.48 N/(9.8 m/s^2 - 2.519 m/s^2) = 1.988 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.