A machinist turns the power on to a grinding wheel, at rest, at time t = 0 s. Th
ID: 1373386 • Letter: A
Question
A machinist turns the power on to a grinding wheel, at rest, at time t = 0 s. The wheel accelerates uniformly for 10 s and reaches the operating angular velocity of 29 rad/s. The wheel is run at that angular velocity for 27 s and then power is shut off. The wheel slows down uniformly at 2.7 rad/s2 until the wheel stops. In this situation, the average angular velocity in the time interval from t = 0 s to t = 25 s is closest to:
A) 17 rad/s
B) 15 rad/s
C) 13 rad/s
D) 11 rad/s
E) 8.7 rad/s
The answer is A... What I dont understand is how to get there. Please work out the problem for points.
Explanation / Answer
A machinist turns the power on to a grinding wheel, at rest, at time t = 0 s. The wheel accelerates uniformly for 10 s and reaches the operating angular velocity of 29 rad/s. The wheel is run at that angular velocity for 27 s and then power is shut off. The wheel slows down uniformly at 2.7 rad/s2 until the wheel stops. In this situation, the average angular velocity in the time interval from t = 0 s to t = 25 s is closest to:
A) 17 rad/s
B) 15 rad/s
C) 13 rad/s
D) 11 rad/s
E) 8.7 rad/s
Answer: A
constant angular acceleration..use
?=?0t+1/2?t2
and
?=?0+?t
2.there is no acceleration..use
?=?t
3.there is constant angular retardation..use
?2=?20?2??
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.