The toroid shown in the figure has a wire carrying a current I= 6.30 Amperes wra
ID: 1373438 • Letter: T
Question
The toroid shown in the figure has a wire carrying a current I= 6.30 Amperes wrapped around it N= 850 times. The inner radius is R1 18.0 cm and outer radius R2 21.6cm.
What is the magnitude of the magnetic field along a circle that is halfway between the inner and outer edges of the toroid?
The toroid shown in the figure has a wire carrying a current I= 6.30 Amperes wrapped around it N= 850 times. The inner radius is R1 18.0 cm and outer radius R2 21.6cm. What is the magnitude of the magnetic field along a circle that is halfway between the inner and outer edges of the toroid?Explanation / Answer
r = 0.3888 m
B = 2*10^-7* N * I / r
B = 3.14981818181818E-03 T
B = 2.892*10^-3 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.