An ion with a charge of -4e and a mass of 1.34 x 10^-26 kg is accelerated by a p
ID: 1373536 • Letter: A
Question
An ion with a charge of -4e and a mass of 1.34 x 10^-26 kg is accelerated by a potential of 350V. The ion enters a magnetic field and is pulled into a circular path of radius 45.0cm. What is the strength of the magnetic field? A 400 turn circular coil with a radius of 15.0cm is placed in a magnetic field of 0.500T ( directed perpendicular to the face of the coil ). What is the magnitude of the induced EMF when the magnetic field is changed to 0.300T ( in the opposite direction) in a time of 0.25 seconds ?Explanation / Answer
use KE = PE
0.5 mv^2 = eV
so speed v = sqrt(2eV/m)
v = sqrt(2* 4*1.6 e-19 * 350/1.34 e-26)
v = 1.82 *10^5 m/s
so now apply centripetal force = magnetic force
i.e mv^2/r = qvB,
where m = mass o the charged particle
v = velocity, r = radius ,
q = charge = 1.6*10^-19 C
B = magnetic field
so now , so as r = mv/qB
B = mv/qR
B = magnetic field = (1.34 e-26 * 1.82 e 5) /(4*1.6 e-19 * 0.45)
B = 8.46 *10^-3 Tesla
--------------------------------
induced emf is defiend as the rate of change of magnetic flux
in mathematical form,
induced emf e = NAdB/dt or NABW or NA dB/dt cos theta
where A = area
N = no. of tunrs
W = angular frequency
dB/dt = rate of change of magnetic field
so emf e = 400 * 3.14* 0.15 *0.15 (0.5-0.3)/0.25
emf e = 150.72 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.