A compact disc (CD) stores music in a coded pattern of tiny pits 10^(?7)m deep.
ID: 1373537 • Letter: A
Question
A compact disc (CD) stores music in a coded pattern of tiny pits 10^(?7)m deep. The pits are arranged in a track that spirals outward toward the rim of the disc; the inner and outer radii of this spiral are 25.0 mm and 58.0 mm, respectively. As the disc spins inside a CD player, the track is scanned at a constant linear speed of 1.25 m/s.
Part A
What is the angular speed of the CD when scanning the innermost part of the track?
Part B
What is the angular speed of the CD when scanning the outermost part of the track?
Part C
The maximum playing time of a CD is 74.0 min. What would be the length of the track on such a maximum-duration CD if it were stretched out in a straight line?
Part D
What is the average angular acceleration of a maximum-duration CD during its 74.0-min playing time? Take the direction of rotation of the disc to be positive.
Explanation / Answer
"A compact disc (CD) stores music in a coded pattern of tiny pits 10?7m deep. The pits are arranged in a track that spirals outward toward the rim of the disc; the inner and outer radii of this spiral are 25.0 mm and 58.0 mm, respectively. As the disc spins inside a CD player, the track is scanned at a constant linear speed of 1.25 m/s."
? = v / r
A) ? = 1.25m/s / 0.025m = 50 rad/s
B) ? = 1.25m/s / 0.058m = 21.6 rad/s
C) d = v * t = 1.25m/s * 74min * 60s/min = 5550 m = 5.55 km
D) ? = ?? / ?t = (21.6 - 50)rad/s / (74min * 60s/min) = -0.0064 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.