A rectangular loop with sides of length a= 1.00 cm and b= 4.60 cm is placed near
ID: 1373928 • Letter: A
Question
A rectangular loop with sides of length a= 1.00 cm and b= 4.60 cm is placed near a wire that carries a current that varies as a function of time:
i(t)=3.62+1.27t2
where the current is in Amperes and the time is in seconds. The distance from the straight wire to the closest side of the loop is d= 0.580 centimeters.
What is the magnetic flux through the loop at time t= 1.10 seconds? (Define positive flux into the page.)
A rectangular loop with sides of length a= 1.00 cm and b= 4.60 cm is placed near a wire that carries a current that varies as a function of time: i(t)=3.62+1.27t^2 where the current is in Amperes and the time is in seconds. The distance from the straight wire to the closest side of the loop is d= 0.580 centimeters. What is the magnetic flux through the loop at time t= 1.10 seconds? (Define positive flux into the page.)Explanation / Answer
given i = 3.62 + 1.27 t^2
i at t = 1.1 is
i = 3.62 + (1.27 * 1.1*1.1)
i = 5.1567 Amps
apply magnetic field due to st wire B = uoi/2piR
B = 4*3.14 e-7 * 5.1567/(2*3.14 * 0.0058)
B = 1.77 e-4 tesla
so
now use the formula for magnetic flux phi = NAB
flux = 1 * 1.77 e-4 * 0.01* 0.046
flux = 8.142 e-8 Wb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.