A uniform circular disc of mass 3.11 kg and radius 0.274 m rests on a horizontal
ID: 1374260 • Letter: A
Question
A uniform circular disc of mass 3.11 kg and radius 0.274 m rests on a horizontal frictionless surface; i.e., the disk is allowed to slip on the surface. A constant force of 7.25 N is applied to the end of a string that is wrapped around the disk causing the disk to rotate about a vertical axis and to translate in the horizontal direction. Find the linear acceleration of the disk. Answer in units of m/s^2 . What is the total energy of the system 20 s after the force is applied? Answer in units of J.Explanation / Answer
work done by Torque
T=f*d
=7.25*0.274
T=1.98Nm
inertia of disc, this is 1/2mr^2 = 0.5 x 3.11 x 0.274^2
inertia of disc= 0.116 kg-m^2
Torque = inertia x alpha (rad/s^2)
1.98Nm/0.116 kg-m^2 =alpha(rad/s^2)
17.06rad/sec^2=alpha(rad/s^2)
w=17.06 x 20=341.2rad/sec
w=341.2rad/sec
Linear accleration of the disc=T/mass of string
=7.25 N /3.11
a)Linear accleration of the disc=2.331 m/s^2
b)Total energy = 1/2mv^2 + 1/2Iw^2
=1/2(3.1*2.331^2+0.116*341.2^2)
=0.5(16.844+13504)=0.5 (13521.26)
Total Energy=6760.63J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.