A person with weight 700 N stands d = 2.00 m away from the wall on a l = 5.00 m
ID: 1374700 • Letter: A
Question
A person with weight 700 N stands d = 2.00 m away from the wall on a l = 5.00 m beam, as shown in this figure. The weight of the beam is 2,000 N. Define upward as the positive y direction and to the right as the positive x direction. (a) Find the tension ?n the wire. (Enter the magnitude only.) (b) Find the horizontal component of the hinge force. (Indicate the direction with the sign of your answer.) N (c) Find the vertical component. (Indicate the direction with the sign of your answer.) N Use the conditions the net force and net torque must satisfy in equilibrium to find force components exerted by the hinge. NExplanation / Answer
part C:
vertical Components add upto sero
Rv - 700 - 2000 + T sin 30 = 0
Rv = 2700 - (2560* 0.5)
Rv = 1420 N
this acts along +y direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.