The system is released from rest with no slack in the cable and with the spring
ID: 1374710 • Letter: T
Question
The system is released from rest with no slack in the cable and with the spring unstretched. Determine the distanced s traveled by the 16-kg cart before it comes to rest (a) if m approaches zero and (b) if m = 5.5 kg. Assume no mechanical interference.
The system is released from rest with no slack in the cable and with the spring unstretched. Determine the distanced s traveled by the 16-kg cart before it comes to rest (a) if m approaches zero and (b) if m = 5.5 kg. Assume no mechanical interferenceExplanation / Answer
let the distance travelled be d.
then conserving the energy:
energy released by 16 kg when travelling down =energy gained by m in travelling up + enery stored in stretched spring
then 16*9.8*d*sin(30)=m*9.8*d+0.5*126*d^2
a)m=0
d=1.2444 m
b)if m=5.5kg
then d=0.3889 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.