A single slit of width d = 0.08 mm is illuminated by light of two wavelengths, l
ID: 1375236 • Letter: A
Question
A single slit of width d = 0.08 mm is illuminated by light of two wavelengths, l = 441 nm and l = 663 nm. The diffraction pattern appears on a screen 1.38 m away.
(a) Calculate the width of the central bright fringe for each wavelength.
d441= ? m
d663= ? m
A single slit of width d = 0.08 mm is illuminated by light of two wavelengths, l = 441 nm and l = 663 nm. The diffraction pattern appears on a screen 1.38 m away. (a) Calculate the width of the central bright fringe for each wavelength. d441= ? m d663= ? mExplanation / Answer
a) we know, Central bright fringe width = 2*lamda*R/d
d(441) = lamda*R/d
= 2*441*10^-9*1.38/(0.08*10^-3)
= 1.52*10^-2 m or 1.52 cm
d(663) = 2*lamda*R/d
= 2*663*10^-9*1.38/(0.08*10^-3)
= 2.28*10^-2 m or 2.28 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.