1. a: An electromagnetic wave travles in the y direction. At a particular point
ID: 1375345 • Letter: 1
Question
1.
a: An electromagnetic wave travles in the y direction. At a particular point (Q) in space, E=500xN/C. The maximum magnitude of E is also 500N/C. Determine the magnitude and direction of the magnetic field at point Q.
b: The frequency of the wave is 10^10 Hz. What is the shrotest distance from Q for which E=0 at that same instant?
c: A proton has v=3x10^7 ym/s. At a particular instant, it is at a location in space where E and B are both at their maximum values. Determine the magnitude and direction of the net force on the proton on that instant. Note that there will be forces due to E and B (electric field and magnetic field).
Explanation / Answer
a)
Magnitude of magnetic field is
B = E / c = ( 500 N /C ) / ( 3*10^8 m/s )
=1.66*10^-6 T
b)
wavelength of the wave
lamda = c / f = 3*10^8 m/s / ( 10^10 Hz ) = 0.03 m
c)
For
F = (500 N/C ) ( 1.6*10^-19 C ) = 8*10^-17 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.