The flexible loop in the figure below has a radius of 11.0 cm and is in a magnet
ID: 1375430 • Letter: T
Question
The flexible loop in the figure below has a radius of 11.0 cm and is in a magnetic field of magnitude 0.120 T. The loop is grasped at points A and B and stretched until its area is nearly zero. If it takes 0.250 s to close the loop, what is the magnitude of the average induced emf in it during this time interval?
=____mV
Explanation / Answer
Here ,
Induced emf V = rate of change in flux
V = 0.12 *(pi*0.11^2 - 0)/0.25
V = 0.01824 V
V = 18.24 mV
the induced EMF is 18.24 mV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.