A unknown planet has a moon nearly circular periodic orbit. If distance from cen
ID: 1375725 • Letter: A
Question
A unknown planet has a moon nearly circular periodic orbit. If distance from center of moon to surface is 2.45000x10^6 km and the planets radius is 3775 km with a mass of 6.10x10^22 kg.How many days does it take for moon to do a full revolution? Gravitational constant is 6.67x10^-11Nm^2/kg^2 A unknown planet has a moon nearly circular periodic orbit. If distance from center of moon to surface is 2.45000x10^6 km and the planets radius is 3775 km with a mass of 6.10x10^22 kg.
How many days does it take for moon to do a full revolution? Gravitational constant is 6.67x10^-11Nm^2/kg^2
How many days does it take for moon to do a full revolution? Gravitational constant is 6.67x10^-11Nm^2/kg^2
Explanation / Answer
Note that
G M / r^2 = 4 pi^2 r / T^2
--> T = sqrt {4 pi^2 r^3 / [G M]}
Thus, as
r = 2.45E6 + 3775 km = 2.4538E9 m
Thus,
T = 3.786E8 s
As 1 day = 86400 s,
T = 4382 days [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.