A 1000- kg car collides with a 1500- kg car that was initially at rest at the or
ID: 1375810 • Letter: A
Question
A 1000- kg car collides with a 1500- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 10.0 km/h in a direction of 30 o with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 13 km/h at -44 o with respect to the positive x axis.
What was the initial speed of the lighter car (in km/h)?
What was the initial direction (as measured counterclockwise from the x-axis)?
A 1000- kg car collides with a 1500- kg car that was initially at rest at the origin of an x-y coordinate system. After the collision, the lighter car moves at 10.0 km/h in a direction of 30 o with respect to the positive x axis. The heavier car moves at 13 km/h at -44 o with respect to the positive x axis. What was the initial speed of the lighter car (in km/h)? What was the initial direction (as measured counterclockwise from the x-axis)? Car Collision in 2DExplanation / Answer
According to law of conservation of momentum along x-axis is
m1 u1 = m1 u1 cos 30 + m2 u2 cos44
= (1000 kg ) ( 10 *1000/3600 m/s) cos 30 + ( 1500 kg ) ( 13*1000 /3600 m/s) (cos 44)
= 6302.05
u1 = 6302.5 / m1
= 6302.5 / 1000 kg
= 6.3 m/s
The initial direction of lighter car is along x-axis.
= 22.68 km/h
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.