Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculating magnitude In the figure below, the current in the long, straight wir

ID: 1376292 • Letter: C

Question

Calculating magnitude In the figure below, the current in the long, straight wire is I1 = 6.60 A and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries a current I2 = 10.0A. The dimensions in the figure are c = 0.100 m. a = 0.150 m, and t = 0.310 m. Find the magnitude and direction of the net force exerted on the loop by the magnetic field created by the wire. What is the direction of the magnetic field that the long straight wire produces in the plane of the loop? What is the direction of the force that this field produces on each side of the rectangular current loop?

Explanation / Answer

force F = BIAN :B value has to be given.

the direction is into the plane of the paper.

the direction of the force is clockwise on the top portion while anticlockwiseon the other side of the coil.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote