A passenger bus in Zurich, Switzerland derived its motive power from the energy
ID: 1376315 • Letter: A
Question
A passenger bus in Zurich, Switzerland derived its motive power from the energy stored in a large flywheel. The wheel was brought up to speed periodically, when the bus stopped at a station, by an electric motor, which could then be attached to the electric power lines. The flywheel was a solid cylinder with a mass of 1090kg and a diameter of 1.90m ; its top angular speed was 2950rev/min .
Part A
At this angular speed, what is the kinetic energy of the flywheel?
Part B
If the average power required to operate the bus is 1.85
Explanation / Answer
As
KE = 1/2 I w^2
and
R = 1.90 m/2 = 0.95 m
I = 1/2 M R^2
w = 2950 rpm = 308.92 rad/s
Then
KE = 2.347*10^7 J [ANSWER]
****************
As
t = KE / P
Then
t = 1270 s [ANSWER, PART B]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.