Finding magnitude In the figure below, the current in the long straight wire is
ID: 1376562 • Letter: F
Question
Finding magnitude In the figure below, the current in the long straight wire is I1 = 6.60 A and the wire lies in the plane of the rectangular loop, which carries a current I2 = 10.0 A. The dimensions in the figure are c = 0.100 m, a = 0.150 m, and l = 0.310 m. Find the magnitude and direction on the net force exerted on the loop by the magnetic field created by the wire. What is the direction on the magnitude field that the long straight wire produces in the plane of the loop? What is the direction of the force that this field produces on each of the rectangular current loop?Explanation / Answer
force on vertical part of the loop which is closer to the wire=mu*I1*I2*l/(2*pi*c)=4.092*10^(-5) N
as both are carrying the same current, the force is attractive in nature i.e. towards left
force on vertical part of the loop which is farther to the wire=mu*I1*I2*l/(2*pi*(c+a))=1.6368*10^(-5) N
as both are carrying the different direction current, the force is repulsive in nature i.e. towards right
net force is along the left and magnitude=2.4552*10^(-5) N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.