A uniform thin rod of mass m = 1.5 kg and length L = 1.8 m can rotate about an a
ID: 1377043 • Letter: A
Question
A uniform thin rod of mass m = 1.5 kg and length L = 1.8 m can rotate about an axle through its center. Four forces are acting on it as shown in the figure. Their magnitudes are F1 = 7 N, F2 = 3 N, F3 = 12 N and F4 = 15.5 N. F2 acts a distance d = 0.13 m from the center of mass.Randomized Variablesm = 1.5 kg
L = 1.8 m
F1 = 7 N
F2 = 3 N
F3 = 12 N
F4 = 15.5 N
d = 0.13 m 20% Part (a) Calculate the magnitude ?1 of the torque due to force F1 in N?m.
20% Part (b) Calculate the magnitude ?2 of the torque due to force F2 in N?m. 20% Part (c) Calculate the magnitude ?3 of the torque due to force F3 in N?m. 20% Part (d) Calculate the magnitude ?4 of the torque due to force F4 in N?m.
20% Part (e) Calculate the angular acceleration ? of the thin rod about its center of mass in rad/s2. Let the counter-clockwise direction be positive.
Explanation / Answer
torque = force X distance
torque due to F1
Tf1 = 7 * 0.9 * sin(90)
Tf1 = 6.3 N-m
torque due to F1 = 6.3 N-m
torque due to F2
Tf2 = 3 * 0.13 * sin(45)
Tf2 = 0.2757 N-m
torque due to F2 = 0.2757 N-m
torque due to F3
Tf3 = 12 * 0 * sin(60)
Tf3 = 0 N-m
torque due to F3 = 0 N-m
torque due to F4
Tf4 = 15.5 * 0.9 * sin(0)
Tf4 = 0 N-m
torque due to F4 = 0 N-m
moment of inertia of rod about its center = 1/12 * M * L^2
moment of inertia of rod about its center = 1/12 * 1.5 * 1.8^2
moment of inertia of rod about its center = 0.405
total torque = Tf1 - Tf2
total torque = 6.3 - 0.2757
total torque = 6.0243
total torque = moment of inertia * angular acceleration
6.0243 = 0.405 * angular acceleration
angular acceleration = -13.3873 rad/sec^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.