The position of the center of the box shown is given by the equation: x = (4.7 m
ID: 1377425 • Letter: T
Question
The position of the center of the box shown is given by the equation: x = (4.7 m) * cos(20(s-1) * t)
1)
What is the position of the box 4 seconds after the oscillations have started?
x =
m
2)
What is the amplitude of the box's oscillations?
A =
m
3)
What is the period of the box's oscillations?
T =
seconds
4)
What is the box's maximum velocity?
vmax =
m/s
5)
What is the box's maximum acceleration?
amax =
m/s2
6)
How long does it take the box to move from -2.35 m to +2.35 m?
t =
seconds
Explanation / Answer
Solution: Oscillation of the position of the box is given by the eqn, x = 4.7 cos 20t.
(1) Putting t=4 sec, x = 0.816 m = position of the box 4 seconds after the oscillations have started.
(2) Comparing the given eqn with x = A cos ?t, we can infer that A = 4.7 m = the amplitude of the box's oscillations.
(3) Evidently, ? = 2?/T = 20. So, T = 0.314 sec = the period of the box's oscillations.
(4) vmax =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.