A 12-g bullet moving horizontally strikes and remains in a 3.0-kg block initiall
ID: 1377739 • Letter: A
Question
A 12-g bullet moving horizontally strikes and remains in a 3.0-kg block initially at rest on the edge of a table. The block, which is initially 80 cm above the floor, strikes the floor a horizontal distance of 120 cm from its initial position. What was the initial speed of the bullet?
a. 0.68 km/s
b. 0.75 km/s
c. 0.81 km/s
d. 0.87 km/s
e. 0.41 km/s
At t = 0, a wheel rotating about a fixed axis at a constant angular acceleration has an angular velocity of 2.0 rad/s. Two seconds later it has turned through 5.0 complete revolutions. What is the angular acceleration of this wheel?
a. 17 rad/s2
b. 14 rad/s2
c. 20 rad/s2
d. 23 rad/s2
e. 13 rad/s2
Explanation / Answer
t = sqrt(2*y/g) = sqrt(2*0.80/9.8) = .40406 sec.
v'x = x/t = 1.20/.40406 = 2.96986 m/sec
and pi = pf
mbvo = (mb+M)v'b
vo = (mb+M)v'b/(mb)
vo = (0.012+3)*2.96986/0.012
vo = 745.435 m/sec --> ans
2nd problem:
5 revolutions = 31.416 radians
31.416/(2/2) = (vi + vf)
31.416 - vi = vf
vf = 31.416 - 2 = 29.416 rad/s
(vf - vi)/t = a
a= (29.416 - 2)/2 = 13.7 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.