Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You are designing a diving bell to withstand the pressure of seawater at a depth

ID: 1378513 • Letter: Y

Question

You are designing a diving bell to withstand the pressure of seawater at a depth of 250m .

a) What is the gauge pressure at this depth? (You can ignore changes in the density of the water with depth.)

b) At this depth, what is the net force due to the water outside and the air inside the bell on a circular glass window 35.0cm in diameter if the pressure inside the diving bell equals the pressure at the surface of the water? (You can ignore the small variation of pressure over the surface of the window.)

Explanation / Answer

a) P = d*g*h

P = 1000*9.8*250 = 2.45x10^6 Pa

b) F = P*A

F = 2.45x10^6*pi*0.175^2 = 2.357x10^5 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote