A 10kg mass slides 15 meters down a 30 degree incline. The coefficients of frict
ID: 1379022 • Letter: A
Question
A 10kg mass slides 15 meters down a 30 degree incline. The coefficients of friction between the sliding mass and the inclined slope are 0.30 and 0.45for the kinetic and static, respectively.
Use the Modified Conservation of Energy equation to determine the final speed of the mass after it has slid 15 m down the slope (in the x-direction)
Modified Conservation of Energy: E1+Wapp+Wf=E2, where:
E1-initial mechanical energy of the system
Wapp-work done by applied force
Wf-work done by friction force
Explanation / Answer
height at the start of the motion = H
H = L*sin(tehta)
H = 15*sin30 = 7.5 m
N = mgcos(theta)
PE = KE + Work done by friction
mgh = 0.5*mv^2 + u*N*d
m*9.8*H = 0.5*m*v^2 + u*mgcos30*15
9.8*7.5 = 0.5*v^2 + 0.3*9.8*cos30*15
35.3 = 0.5*v^2
v = 8.4 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.