A flywheel in a motor is spinning at 520rpm when a power failure suddenly occurs
ID: 1379094 • Letter: A
Question
A flywheel in a motor is spinning at 520rpm when a power failure suddenly occurs. The flywheel has mass 40.0kg and diameter 75.0cm . The power is off for 35.0s , and during this time the flywheel slows down uniformly due to friction in its axle bearings. During the time the power is off, the flywheel makes 240 complete revolutions.
Part A
At what rate is the flywheel spinning when the power comes back on?
Part B
How long after the beginning of the power failure would it have taken the flywheel to stop if the power had not come back on, and how many revolutions would the wheel have made during this time?
Part C
N=
Explanation / Answer
Here,
initial angular speed , wi = 520 rpm
wi = 54.44 rad/s
Using second equation of motion
240 * 2pi = 54.44 * 35 + 0.5 * a *35^2
a = -0.65 rad/s^2
Using third equaiton of motion
wf^2 - 54.44^2 = -2*240 * 2pi*0.65
solving for wf
wf = 31.67 rad/s
wf = 302.5 rpm
the final speed angular speed is 302.5 rpm
b)
Now, if the power doesn't come back up
using first equation of motion
54.44 = 0.65* t
t = 83.8 s
the time taken is 83.8 s
c)
Using second equation of motion
theta = 0.5 * 0.65 * 83.8^2
theta = 2279.8 rad
N = 2279.8/2pi = 362.9 rev
the number of rev is 362.9
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.