Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A continuous succession of sinusoidal wave pulses are produced at one end of a v

ID: 1379912 • Letter: A

Question


A continuous succession of sinusoidal wave pulses are produced at one end of a very long string and travel along the length of the string. the wave has frequency 61.0 Hz, amplitude 4.55mm, and wavelength 0.600 m. how long does it take to travel a distance of 8.00m along the length of the string? How long does it take a point on the string to travel a distance of 8.00 m, once the wave train has reached the point and set it into motion? In parts (a) and (b), how does the time change if the amplitude is doubled? Express your answers numerically separated by a comma.

Explanation / Answer

Here,

angle of ramp , theta = arctan(4.2/7.30)

theta = 29.9 degree

Now ,

Hmax = 4.20 + (v*sin(theta))^2/(2g)

Hmax = 4.2 + (14.6*sin(29.9))^2/(2*9.8)

Hmax = 6.905 m

the maximum height above the landing level is 6.905 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote