A) A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 43 cm. The mirro
ID: 1379958 • Letter: A
Question
A) A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 43 cm. The mirror is positioned on a horizontal optical bench with its front surface at 0 cm. A 11.5 cm long fluorescent lamp oriented vertically is placed at +96 cm. What is the focal length of the mirror?
B) At what distance from the mirror can we find a sharp image of the lamp?
C) How tall is the image of the lamp?
D) If the convex mirror were replaced by a plane mirror and the lamp moved to 204 cm from the plane mirror, how tall would the image be?
Explanation / Answer
A) f = R/2
= 43/2
= 21.5 cm
a convex morror always has negtive focal length,f = -21.5 cm <<<----Answer
B) object distance, u = 96 cm
let v is image distance.
Apply, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = -1/21.5 - 1/96
v = -17.57 cm <<<----Answer
C)
magnification, m = -v/u
= -(-17.57/96)
= 0.183
image height = m*object height
= 0.183*11.5
= 2.1 cm <<<----Answer
D) for plane mirror m =1
so, image height = object height
= 11.5 cm <<<----Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.