4.) A 2 kg ball moving towards the east with a speed of 10 m/s collides with a 4
ID: 1380052 • Letter: 4
Question
4.) A 2 kg ball moving towards the east with a speed of 10 m/s collides with a 4 kg ball moving towards the north with a speed of 3 m/s. The two balls stick together and move as one unit after collision. Find the velocity of the combination after collision.
Bonus question.
The above problem can be solved in one step by writing just a single appropriate equation. Can you solve it in that manner? Please do so.
Explanation / Answer
Solution: Final velocity after inelastic collision is V = (m1v1 + m2v2) / (m1 + m2). So, we get V = (20i + 12j) / 6 = 23.32/6 = 3.89 m/s.
To find the direction, tan ? = b sin ? / (a + b cos ?), where ? = angle between initial momentums = 90
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.