The graph is just for refrence and I have already calculated the spring constant
ID: 1380994 • Letter: T
Question
The graph is just for refrence and I have already calculated the spring constant which is -2/3 N/cm
but I need to know
a)what is the elastic potential energy stored in the spring? Does this energy depend on the mass of the cart?
b)if hte cart is released from rest at the 2.0cm mark, what will its kinetic energy be when it first passes through the springs equilibrium position?
c)if the cart is released from rest at the 2.0cm mark, what will its velocity be when it passes through the springs equilibrium positon?
I know this is a long question but I want to make sure I got it right thanks!
Explanation / Answer
elastic potential energy = (1/2)*k*x^2 = (1/2) * (2/3) *100 * (15*10^(-2))^2 = 0.75 jules.
elastic potential energy does not depends on mass of the .
KE when it passes equilibrium position for first time after being released from 2 cm position is = KE
KE = (1/2)*(200/3)*(2*10^(-2))^2 = 1.33*10^(-2) jules
v when it passes equilibrium position for first time after being released from 2 cm position is = v
(1/2)m*v^2 = 1.33*10^(-2)
v = 0.1886 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.