A pipe tapers out from an initial area A 1 = 3.5x10 -2 m 2 to a final area A 2 t
ID: 1381254 • Letter: A
Question
A pipe tapers out from an initial area A1 = 3.5x10-2 m2 to a final area A2 that is nine times as large over a distance d = 0.31 m. Water enters from the left in a steady volumetric flow of 300 liters/second and initial gauge pressure 11 kPa .
Find the speed v1 of the water just before it enters the flaring part.
Find the area at distance 0.0558 m into the flare.
Find the speed of the water flow at distance 0.0558 into the flare.
By how much does the pressure in the water change between the x = 0.0558 m point and the initial value?
Explanation / Answer
Part A)
Volume Flow Rate = Av
(.3) = (3.5 X 10-2)(v)
v = 8.57 m/s
Part B) Set up a ratio for area change...
9/x = .31/.0558
x = 1.62 times larges
(1.62)(35 X 10-2) = .0567 m2
V = Av
.3 = (.0567)(v)
v = 5.29 m/s
Part C)
From Bernoulli' s Principle...
Delta P = .5p(v22 - v12)
Delta P = .5(1000)(8.572 - 5.292)
Delta = 22730 Pa (which is 22.7 kPa)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.