Two ice skaters, Daniel (mass 70.0kg ) and Rebecca (mass 45.0kg ), are practicin
ID: 1381486 • Letter: T
Question
Two ice skaters, Daniel (mass 70.0kg ) and Rebecca (mass 45.0kg ), are practicing. Daniel stops to tie his shoelace and, while at rest, is struck by Rebecca, who is moving at 14.0m/s before she collides with him. After the collision, Rebecca has a velocity of magnitude 6.00m/s at an angle of 52.1? from her initial direction. Both skaters move on the frictionless, horizontal surface of the rink.
A)What is the magnitude of Daniel's velocity after the collision?
B)What is the direction of Daniel's velocity after the collision?
C)What is the change in total kinetic energy of the two skaters as a result of the collision?
Explanation / Answer
apply the law of conservation of angular momentum as
m1u1 cos theta + m2u2 cos = MV
45*14 = 45 * 6 cos(52.1)+ 70 *v*cos theta
so Vcos theta = 464.14/70
Vcostheta = 6.63
also for Rebecca diurection
0=45 * 6 *sin(52.1)+70 *v*sin theta
v sin theta = -3.04
so tan theta = 3.04/6.63 = 0.459
theta = 24.65 deg direction of Daniel
so v = 6.64/cos 24.65
v = 7.3 m/s velocity of Daneil
initiak KE = 0.5 mv^2 = 0.5 * 45 * 14*14 = 4410 Joules
final KE = 0.5(m1u1^2 + m2u2^2)
KEf = 0.5*(( 45 * 6 *6 ) + ( 70 * 7.3*7.3))
KEf = 2675.15 Joules
Change in KE = 2675.15-4410 1734.85 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.