A baritone saxophone acts as if it is a tube that is open at both ends (it is ac
ID: 1382004 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Frequency of instrument = f = 68 Hz
(a) v = 343 m/s
As the instrument is conical tube closed at one end. Then its length will be given by:
L = v / (2 f) = 343/ 2 x 68 = 343 / 136 = 2.52 meters
Hence, its length is L = 2.52 meters
(b)F2 and f3 be the freq of next two harmotics. and will be given by:
f(n) = n v / 2 L
for n = 2
f2 = 2 x 343 / 2 x 2.52 = 136.1 Hz
f3 = 3 x 343 / 2 x 2.52 = 204.1
part (c) freq of second instrument = f' = 71 Hz
f(beat) =f' - f = 71 - 68 = 3 Hz
f2 , f3 andso on, and their corresponding beat freq will be in the multiple of 3 x n. Ex
f2' = 142 hz (using the same formula as part 2)
f2(beat) = f2' - f2 = 142 - 136 = 6 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.