Two d = 2.80-m nonconducting wires meet at a right angle. One segment carries +4
ID: 1382454 • Letter: T
Question
Two d = 2.80-m nonconducting wires meet at a right angle. One segment carries +4.75 mu C of charge distributed uniformly along its length, and the other carries -4.75 mu C distributed uniformly along it, as shown in the Find the magnitude and direction of the electric field these wires produce at point P, which is 140.0 cm from each wire. (Assume the +x axis goes to the right.) magnitude N/C direction counterclockwise from the +x direction If an electron is released at P, what are the magnitude and direction of the net force that these wires exert on it? magnitude N direction counter clockwise from the +x direction.Explanation / Answer
let d = 2.8 m
R = 140 cm = 1.4 m
charge per unit length, lamda = Q/d
= 4.75/2.8
= 1.696 micro C/m
Electric filed due to one rod
E1 = (lamda/2*pi*epsilon*R)*sin(theta)
= (2*k*lamda/a)*(d/2)/sqrt(d/2)^2 + R^2)
= (2*9*10^9*1.696*10^-6/1.4)*(1.4/sqrt(1.4^2 + 1.4^2) )
= 1.54*10^4 N/c
Enet = sqrt(E1^2 + E2^2)
= sqrt(2)*1.54*10^4
= 2.18*10^4 N/c <<<<--------Answer
direction : 225 degrees with +x axis <<<<--------Answer
b) F = q*Enet
= 1.6*10^-19*2.18*10^4
= 3.49*10^-15 N <<<<--------Answer
Direction : 45 degrees with +x axis <<<<--------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.