Question: Two 14.0cm -diameter electrodes 0.56cm apart form a parallel-plate cap
ID: 1382593 • Letter: Q
Question
Question: Two 14.0cm -diameter electrodes 0.56cm apart form a parallel-plate capacitor. The electrodes are attached by metal wires to the terminals of a 13V battery. After a long time, the capacitor is disconnected from the battery but is not discharged.
A: What is the charge on each electrode right after the battery is disconnected? (q1, q2)
B: What is the electric field strength inside the capacitor right after the battery is disconnected? (E= )
C: What is the potential difference between the electrodes right after the battery is disconnected? (deltaV= )
D: What is the charge on each electrode after insulating handles are used to pull the electrodes away from each other until they are 1.9cm apart? (q1, q2)
E: What is the electric field strength inside the capacitor after insulating handles are used to pull the electrodes away from each other until they are 1.9cm apart? (E= )
F: What is the potential difference between the electrodes after insulating handles are used to pull the electrodes away from each other until they are 1.9cm apart? (V= )
Explanation / Answer
A)
capacitance , C = A*epsilon/d
C = pi*(.07)^2 * 8.854 *10^-12 / .0056
C = 2.433 *10^-11 F
as Q = CV
Q = 2.433 *10^-11 * 13
Q = 3.164 *10^-10 C
the charge on electrods is q1 = 3.164 *10^-10 C
q2 = -3.164 *10^-10 C
B)
E = V/d
E = 13/.0056
E = 2321.4 N/C
C)
potential stays the same ,
V = 13 V
D)
as the battery is disconneted , the charge on electrodes stays the same ,
q1 = 3.164 *10^-10 C
q2 = -3.164 *10^-10 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.