A solenoid has a radius of 4.00 cm and a length of 50.0 cm. The number density o
ID: 1382747 • Letter: A
Question
A solenoid has a radius of 4.00 cm and a length of 50.0 cm. The number density of the windings is 300 loops per meter. A current of 0.575 A flows through the solenoid. (a) What is the strength of the magnetic field inside the solenoid? (b) What is the strength of the magnetic field outside the solenoid, at a distance of 5.00 m from its center? (c) What is the strength of the magnetic field inside the solenoid if its radius is increased to 8.00 cm, and all the other quantities have the same value as before?
Explanation / Answer
A.
Here,
B = uo n I
where
n = 300/m
I = 0.575 A
Then
B = 2.168*10^-4 T [ANSWER]
*****************
For an ideal solenoid, the field outside is 0 T. [ANSWER]
******************
For an ideal solenoid, the magnetic field is independent of the radius of the solenoid,
B = 2.168*10^-4 T [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.