An 108-mm-focal-length lens is used to focus an image on the sensor of a camera.
ID: 1382983 • Letter: A
Question
An 108-mm-focal-length lens is used to focus an image on the sensor of a camera. The maximum distance allowed between the lens and the sensor plane is 138mm.
A) How far in front of the sensor should the lens (assumed thin) be if the object to be photographed is 3.0 m away from the lens?
B) How far in front of the sensor should the lens (assumed thin) be if the object to be photographed is 1.0 m away from the lens?
C) What is the closest object this lens could photograph sharply? Follow the sign conventions.
Explanation / Answer
Part A)
Apply 1/f = 1/p + 1/q
1/10.8 = 1/300 + 1/q
q = 11.2 cm (112 mm)
Part B)
1/10.8 = 1/100 + 1/q
q = 12.1 cm (121 mm)
Part C)
1/10.8 = 1/p + 1/13.8
p = 49.7 cm (497 mm)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.