You have two strings of length 0.5 m. Both strings are fixed at both ends and ha
ID: 1383592 • Letter: Y
Question
You have two strings of length 0.5 m. Both strings are fixed at both ends and have tension 10 N. The first string has a mass of 0.5 kg and the second has a mass of 2.5 kg. You also have two tubes. The first is open at both ends and the second is open at one end and closed at the other end. The tubes have the same length as the strings: 0.5 m. For each string and tube, calculate the wavelength and frequency of the fundamental resonance and the next resonance (which has a shorter wavelength). Draw the wavelengths for each. Assume the tubes are in 20
Explanation / Answer
apply the formula for fundamental frequency f = (1/2L)* sqrt(T/u)
where T is tension
and u is ,mass per unit length u = m/L = 2.5/0.5 = 5 kg/m
f = (1/(2 * 0.5)) * ( sqrt(10/5))
f = 1.414 Hz is the frequency of each string
so
next higher wavelengths are
f2 = 2f1 = 2* 1.414 = 2.828 Hz
f3 = 3f1 = 3* 1.414 = 4.242 Hz
f4 = 4 f1 = 4* 1.414 = 5.656 Hz
--------------------------
wavelength L = 2lf = 2* 0.5 *1.414 = 1.414 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.