A uniform horizontal bar of length L = 2 m and weight 218 N is pinned to a verti
ID: 1383672 • Letter: A
Question
A uniform horizontal bar of length L = 2 m and weight 218 N is pinned to a vertical wall and supported by a thin wire that makes an angle of theta = 39o with the horizontal. A mass M, with a weight of 304 N, can be moved anywhere along the bar. The wire can withstand a maximum tension of 542 N. What is the maximum possible distance from the wall at which mass M can be placed before the wire breaks?
AND
With M placed at this maximum distance what is the horizontal component of the force exerted on the bar by the pin at A?
Explanation / Answer
here the net torque about the point A = 0
torque
due to rope = +T*sin39*L
due to weight of the bar = -w1*(L/2)
due to weight of M = -W2*g*x
in equilibrium net torque = 0
T*sin39*L = W1*(L/2) + W2*x
542*0.629*2 = (218*1) + (304*x)
x = 1.32 m from A <------answer
++++++
paart B)
along horizantal Fnet = 0
Fx - T*cos39 = 0
Fx = 542*cos39 = 421.2 N <---answer
along vertical Fnet = 0
Fy + T*sin39 - W1 -W2 = 0
Fy = 218 + 304 - 542*sin39 = 181 N <---answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.