An Eskimo pulls a sled as shown. The total mass of the sled is 50.0 kg, and he e
ID: 1383873 • Letter: A
Question
An Eskimo pulls a sled as shown. The total mass of the sled is 50.0 kg, and he exerts a force of 1.20 times 102 N. On the sled by pulling on the rope. How much work does he do on the sled if theta = 30 degree and he pulls the sled 5.0 m. Suppose mu u = 0.2.00, How much work done on the sled by friction, and the act work if theta = 30 degree and he pulls the sled 5.0 m Two blocks in contact of masses m1 = 4.0 kg and m2 = 8.0 kg, slide down an inclined plane of an angle of inclination of 45 degree. The coefficient of kinetic friction between the first and the second blocks with the incline are mu 1 = 0.2 and mu 2 =0.3, respectively. What is the acceleration of the two blocksExplanation / Answer
1.
a) W = Fxd
= (120cos30)x(5)
= 519.62J
b) Wf = (50*9.8 - 120sin30)(0.2)(5)
= 430J
Wnet = 519.62 - 430
= 89.62J
2. anet = Fnet / mT
Fnet = (8+4)(sin45)(9.8) - (8*9.8*cos45*0.3 + 4*9.8*cos45*0.2)
= 60.98N
anet = 60.98N/12kg
= 5.08m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.