A mass-spring system is in SHM in the horizontal direction. Part A If the mass i
ID: 1384292 • Letter: A
Question
A mass-spring system is in SHM in the horizontal direction.
Part A
If the mass is 0.45kg , the spring constant is 13N/m , and the amplitude is 12cm , what is the maximum speed of the mass?
Part B
Express your answer using two significant figures.
Where does this occur?
Where does this occur?
at the equilibrium position
Part C
What is the speed at a half-amplitude position?
Express your answer using two significant figures.
at a half-amplitude position at a third-amplitude position at a quarter-amplitude positionat the equilibrium position
Part C
What is the speed at a half-amplitude position?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
A.
1/2 k xmax^2 = 1/2 m vmax^2
Thus,
vmax = 0.645 m/s [ANSWER]
****************
This happens at EQUILIBRIUM POSITION. [ANSWER]
*****************
At half amplitude position,
1/2 k (xmax^2 - [xmax/2]^2) = 1/2 m v^2
Solving for v,
v = 0.5586 m/s [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.