Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An 7.90 mu F capacitor is connected to the terminals of a 60.0 Hz AC source whos

ID: 1384465 • Letter: A

Question

An 7.90 mu F capacitor is connected to the terminals of a 60.0 Hz AC source whose rms voltage is 155 V. Find the capacitive reactance and the rms current in the circuit. Conceptualize The figure shows the physical situation for this problem. Categorize We evaluate the reactance and the current from equations developed in this section, so we categorize this example as a substitution problem. Use the following equation to find the capacitive reactance: Xc = 1/omega C =1/2 pi fC Xc = 1/2 pi (60 Hz)(7.9 Times 10-6 F) Xc = Ohm Use an rms version of the maximum current in a capacitor to find the rms current: Irms = Delta Vrms/Xc = 155V/366 Ohm Irms What if we change the frequency, and the rms current is measured to be 0.60 A? Find the new frequency. f = Hz Follow the example closely. What is the capacitive reactance? Your response differs from the correct answer by more than 100%.

Explanation / Answer

Here ,

for Vrms = 155 V

for Irms = 0.6 A

using ohm's law

reactance of capactior , Xc = 155/.6

Xc = 258.3 Ohm

1/(2*pi*f*C) = Xc

1/(2*pi*f*7.9 *10^-6) = 258.3

f = 78.1 Hz

the frequency is 78.1 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote