Standing Wave on a String: One end of a horizontal string of linear density 4.34
ID: 1384974 • Letter: S
Question
Standing Wave on a String: One end of a horizontal string of linear density 4.34E-4 kg/m is attached to a small-amplitude mechanical 62.0 Hz vibrator. The string passes over a pulley, a distance L = 1.58 m away, and weights are hung from this end, as seen in the figure below. Assume the string at the vibrator is a node, which is nearly true.
A) What mass must be hung from this end of the string to produce one loop of a standing wave? (in kg)
B) What mass must be hung from this end of the string to produce two loops of a standing wave?
(in kg)
C) What mass must be hung from this end of the string to produce five loops of a standing wave?
(in kg)
Explanation / Answer
A) For one loop
fundamental frequency f = [1/(2L)]*v
here v is speed of the wave v = sqrt(T/mu)
Tesion T = v^2*mu
mu is the linear density
here T = m*g
then m*g = v^2*mu
but v = lamda*f =
for single loop
L = lamda/2
lamda = 2*L = 2*1.58 = 3.16 m
frequency f = 62
v = 3.16*62 = 195.92 m/s
then m*g = 195.92^2*4.34*10^-4
mass m = 1.69 Kg
B) For two loops
lamda = L = 1.58 m
v = Lamda*f = 1.58*62 = 97.96 m/s
But m*g= v^2*mu = (97.96)^2*(4.34*10^-4) = 4.16
mass = 4.16/9.81 = 0.424 kg
3) For five oops
L = 5*lamda/2
lamda = 2L/5 = (2*1.58)/5 = 0.632 m
v = 0.632*62 = 39.184 m/s
but m*g = v^2*mu = (39.184)^2*4.34*10^-4 = 0.6663
mass = m = 0.0679 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.